Podatek katastralny – co to jest?

29.10.2021

Nie obowiązuje w Polsce , przynajmniej na dzień dzisiejszy ale coraz głośniej o tym że może zostać wprowadzony . Jest to dość ważny temat w odniesieniu do osób które posiadają kilka nieruchomości lub zawodowo inwestycją w mieszkania pod wynajem . Już dzisiaj posiadanie nieruchomości wiąże się bowiem z obciążeniami podatkowymi , podatek katastralny może zwiększyć te obciążenia .

Podatek katastralny mógłby zastąpić podatek od nieruchomości  . Ustala się go i pobiera od wartości danej nieruchomości W takim przypadku wyższa wartość obiektu spowoduje większą taksą, którą właściciel będzie musiał przekazać państwu.

Wartość podatku katastralnego szacuje się okresowo. Proces ten nazywa się powszechną taksacją nieruchomości. Zwykle to rzeczoznawca majątkowy dokonuje wyceny wartości obiektu. Taka osoba jest zazwyczaj zatrudniona przez gminę, na której terenie znajduje się nieruchomość. Ustala się jej wartość na podstawie tzw. tabel taksacyjnych.

Podatek katastralny na świecie

Podatek katastralny obowiązuje między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Irlandii, Belgii, Litwie czy Łotwie. W każdym kraju ta kwestia wygląda nieco inaczej, wysokość obciążenia też bywa różna. Wartość nieruchomości mnoży się przez wskaźniki różnej wysokości (od 0,26 do 2 proc.). Wskaźnik może być różny w  odniesieniu do typu nieruchomości mieszkalnych (także na wynajem) oraz usługowych.  Czasami bywają jednak ulgi od tego podatku .

Eksperci jako główną zaletę podatku katastralnego wskazują zwiększenie dochodów gmin z tytułu podatku katastralnego co ma wpłynąć na sprawniejsze uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego, czy wsparcie rozwoju jednostek terytorialnych. Dochody samorządów będą zależeć od odpowiedniej polityki zarządzania nieruchomościami, która podnosi ich wartość.

Gminy będą miały lepszą orientację, jeśli chodzi o zasoby na danym terenie, co wiąże się z bardziej sprawiedliwym rozłożeniem ciężarów podatkowych. Wystąpi zachęta do rozbiórki obiektów np. grożących zawaleniem, niespełniających norm.

Przeciwnicy podatku katastralnego podnoszą inne argumenty. Nowy podatek może skutkować niechęcią właścicieli np. do remontów, z powodu większego obciążenia podatkowego. Należy dodać, że wysokość podatku nie jest związana z dochodami danej osoby. Przez to np. osoba, która niewiele zarabia, a posiada duży dom, może mieć trudności z zapłatą podatku katastralnego.

Nastąpią większe nierówności między gminami bogatymi a biednymi, ponieważ podstawa opodatkowania może się bardzo różnić.

Jak na razie Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac, związanych z wprowadzeniem tego podatku. W Polsce nadal obowiązuje podatek do nieruchomości, naliczany od powierzchni, a jego wysokość zależy od uchwały Rady Gminy. Wprowadzenie podatku katastralnego naliczanego od wartości lub zmiany wartości nieruchomości może znacznie zwiększyć obciążenia właścicieli domów i mieszkań .  W związku z tym wyliczenie tego podatku  powinno uwzględniać również wysokość dochodów jakie osiąga właściciel danej nieruchomości . Powinien też  funkcjonować pakiet ulg i zwolnień co miało by ochronić osobny najsłabiej zarabiające.

Kontakt