RRSO - co to jest i jak obliczyć

11.10.2021

Decydując się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, często zwracamy uwagę jedynie na oprocentowanie nominalne, pomijając inne koszty. Realne wydatki związane z kredytem pozwoli nam ocenić RRSO.

RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to całkowity koszt zobowiązania wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w stosunku rocznym . To wskaźnik  pozwalający ocenić faktyczne wydatki związane ze zobowiązaniem. Daje możliwość łatwego porównania realnych kosztów poszczególny ofert kredytowych i wybranie takiej oferty , która rzeczywiście jest najtańsza.

W wyliczeniach RRSO uwzględniane są takie składniki jak oprocentowanie kredytu ale też prowizje i ubezpieczenia . Oznacza to że niskie oprocentowanie nominalne w ofercie nie oznacza że jest ona dla nas najtańsza gdyż na koszt całkowity naszego kredytu maja też wpływ koszty pozaodsetkowe  i ich wysokości.

 

O stawce RRSO zostaniemy poinformowani przez bank już na samym początku co wynika z wymogów ustawowych  , stawka ta pojawi się w ofertach, w tym także w materiałach reklamowych i promocyjnych. Dzięki temu nie trzeba samodzielnie obliczać RRSO .

 

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania kredytu (RRSO) jest wskaźnikiem wyliczanym według wytycznych ustawowych, zgodnie z następującym wzorem matematycznym:

Poszczególne litery i symbole użyte we wzorze oznaczają:

X – rzeczywistą roczną stopę oprocentowania,

m – numer kolejny ostatniej wypłaty raty kredytu hipotecznego,

k – numer kolejny wypłaty, zatem 1 ≤ k ≤ m,

Ck – kwotę wypłaty k,

tk – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej kolejnej wypłaty, zatem t1 = 0,

m’ – numer kolejny ostatniej spłaty lub wnoszonych opłat,

l – numer kolejny spłaty lub wnoszonych opłat,

Dl – kwotę spłaty lub wnoszonych opłat,

Sl – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej spłaty lub wniesienia opłat.

 

Kontakt